Wpływ estrogenów na wygląd skóry.

Estrogeny

Estrogeny to steroidowe hormony płciowe. Miejscem ich syntezy są głównie jajniki, w niewielkim stopniu łożysko oraz jądra i kora nadnerczy. Drugorzędnymi miejscami syntezy estrogenów są komórki tłuszczowe, piersi i wątroba, które przyjmują syntezę estrogenów w okresie pomenopauzalnym, oraz u kobiet po usunięciu jajników.

Estrogeny wpływają na wiele funkcji i cech organizmu, szczególnie kobiecego. Żeńskie hormony płciowe oddziaływają na zmysły człowieka oraz poprawiają koncentrację. Skutecznie zmniejszają depresyjny nastrój. Według różnych badań estrogeny mają zbawienny wpływ na chorobę Alzheimera, zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby nawet o 30-60%. Dużą rolę odgrywają w profilaktyce złamań i osteoporozy zapobiegając resorpcji kości. Estrogeny chronią układ rozrodczy kobiety przed osłabnięciem mięśni miednicy, utrzymują prawidłową liczbę włókien kolagenowych, oraz tkanki tłuszczowej.

Estron

Niedobór estrogenów a wygląd skóry

Skóra jest narządem hormonozależnym, jej stan zależy od hormonów przysadki, tarczycy, a przede wszystkim hormonów steroidowych. Estrogeny mają największy wpływ na skórę kobiety, działając na wszystkie jej warstwy.

Podczas niedoborów estrogenów w organizmie dochodzi do spadku aktywności keratynocytów co powoduje ścieńczenie naskórka, szczególnie widoczne jest to w obrębie twarzy, gdzie liczba receptorów estrogenowych jest duża. Spada odporność skóry na czynniki zewnętrzne oraz skóra ulega szybkiemu wysychaniu, zwiększając przeznaskórkową utratę wody.

Za suchą skórę odpowiedzialny jest również stan płaszcza lipidowego. Przy niedoborze estrogenów dochodzi do zmniejszonej liczby związków tłuszczowych, które tworzą naturalny płaszcz lipidowy. U osób w podeszłym wieku często można zauważyć zmiany warstwy rogowej w postaci płatowego złuszczenia.

Dochodzi do obniżenia zawartości włókien kolagenowych w skórze, zmieniają się też właściwości fizykochemiczne włókien, stają się one bardziej zbite i pozbawione sprężystości, co prowadzi do zmniejszenia elastyczności skóry, pogłębienia bruzd, a skóra jest bardziej podatna na urazy mechaniczne.

Przy spadku kobiecych hormonów płciowych w organizmie, wydzielanie melaniny jest nieprawidłowe, co doprowadza do powstania przebarwień i tzw. plam starczych.

Podczas spadku niedoboru estrogenów zmniejszenia ilości naczyń włosowatych, co doprowadza do gorszego odżywienia skóry, cera staje się szara,ziemista, pozbawiona naturalnego blasku. Zaburzenia naczynioruchowe wpływają również na napadowy, przejściowy rumień twarzy, któremu towarzyszą uderzenia gorąca, silne pocenie, oraz częstoskurcz. Wielokrotnie pojawiający się rumień z czasem może doprowadzać do przewlekłego stanu, a na twarzy pojawia się teleangiektazja.

Zmiany owalu twarzy

Sposoby walki z niedoborem estrogenów w skórze

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

Odpowiednio szybko rozpoczęta hormonalna terapia zastępcza hamuje degradację naczyń włosowatych, dzięki czemu skóra jest bardziej odżywiona i dotleniona. HTZ wpływa pozytywnie na grubość naskórka, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, zwiększa ilość kwasu hialuronowego dzięki temu zwiększa się poziom naturalnego czynnika nawilżającego, co powoduje pogrubienie i uelastycznienie skóry.

Należy jednak pamiętać, że jest to terapia dobierana indywidualnie do pacjenta i jak każda terapia niesie ze sobą skutki uboczne oraz przeciwwskazania.

Fitoestrogeny

 Alternatywą do HTZ są fitoestrogeny, czyli związki pochodzenia roślinnego. Fitoestrogeny działają słabiej niż hormony płciowe, w odróżnieniu jednak od nich działają miejscowo. Przyjmowanie preparatów fitoestrogenowych przynosi wiele korzyści podczas spadku i niedoboru estrogenów w organizmie. Skutecznie niweluje uderzenia gorąca które są najczęstszą dolegliwością w okresie około menopauzalnego.

Fiotestrogeny w kosmetykach najczęściej zamyka się w liposomy, dzięki temu docierają do głębszych warstw skóry. Preparaty zawierające fitoestrogeny mają działanie przeciwutleniające, zapobiegające uszkodzeniu błon komórkowych, korzystnie wpływa na produkcję kolagenu i zapobiega jego degradacji. Stymulują syntezę proteoglikanów, w efekcie poprawia się nawilżenie skóry, działa korzystnie na naczynia krwionośne, poszerzając je, dzięki temu skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona. Mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Najczęściej wykorzystywanym surowcem do produkcji kosmetyków jest soja. Jednak stosuje się także inne rośliny bogate w fitoestrogeny, takie jak: liść szałwii, kwiat mniszka, lucernę siewną, szyszki chmielu, jaskółcze ziele. Niektóre firmy kosmetyczne korzystają z izoflawonów otrzymywanych z grapefruita, passiflory, winogron, czy też lilii wodnej.

Podsumowując

Niedobór estrogenów ma duży wpływ na funkcjonowanie i wygląd skóry. Dlatego warto wtedy sięgnąć po kosmetyki które posiadają w składzie fitoestrogeny, przeznaczone do pielęgnacji skóry dojrzałej z oznakami starzenia.

Dodaj komentarz

Zamknij